Březen 5, 2018

Rozhovor se Zdeňkem Bergmanem

O senátní kandidatuře i osobních plánech

O Zdeňkovi Bergmanovi jsme v poslední době slýchali často: V březnu otevíral zrekonstruovanou beuronskou kapli, na podzim jeho gymnázium počtvrté stálo “na bedně” v soutěži Dobrá škola Ústeckého kraje, pravidelně vystupuje na zastupitelstvu města. 3. dubna překvapil Tepličany ohlášením kandidatury do senátu. Se Zdeňkem Bergmanem jsme se sešli v jeho ředitelské pracovně.

RNDr. Zdeněk Bergman
Narodil se v Teplicích, mládí prožil v Mošnově. Vystudoval matematiku a geografii na Univerzitě Karlově, odkud má i doktorát. Učí na Gymnáziu Teplice, od roku 1992 je jeho ředitelem. V posledním období je zastupitelem za Volbu PRO! Teplice. Zdeněk Bergman je ženatý, z prvního manželství má jednu dceru a tři vnoučata.

 

Pane řediteli, po pětadvaceti letech vedení teplického gymnázia chcete odejít. Proč?

Mým záměrem není odejít ze školy. Chci nabídnout své schopnosti a zkušenosti našemu regionu a naší zemi. Myslím, že by to měl udělat každý úspěšný manažer na vrcholu kariéry.

 

Co Vás k tomu motivuje?

Prostě chci pomoct Teplicku, našemu domovu. Možná to někomu bude znít pateticky, ale já se za to nestydím. Senátor by měl podle mého být spojkou svého regionu a centrální politiky. Teplicko má přitom řadu příležitostí i problémů, které svůj silný hlas potřebují.

 

Jaké problémy a příležitosti máte konkrétně na mysli?

Problémy jsou nasnadě: Patříme mezi okresy s nejkratší průměrnou délkou života. Víte, taková věc se nespraví jednorázovým nasypáním peněz do zdravotnictví ani jinam, to je na komplexní změnu přístupu. Spolu s dalšími senátory ze severu budu spolupracovat s vládním zmocněncem pro Ústecký kraj.
Velkou chybou je podceňování významu vzdělávání. Za třicet let ve školství o tom něco vím. V Senátu takových lidí není moc, těším se proto na úzkou kooperaci se snahou např. o změnu nesmyslné, neprůhledné a drahé podoby státní maturity.
Mluvili jsme ještě o příležitostech. Ty samozřejmě souvisejí s tím, co náš kraj nabízí dlouhodobě, potenciál jsme ovšem dosud smysluplně nevyužili. Myslím tím výjimečnou krajinu pro turistiku a lázeňství, blízkost německé hranice, zásoby uhlí i litné rudy.

 

Dnes od různých politiků slýcháme nápady na zrušení Senátu. Co si o nich myslíte?

Že se snaží si vytvořit prostor pro vlastní zájmy: Některým by vyhovovalo, kdyby je nikdo nekontroloval. Každý podnikatel nebo učitel ale ví, že když nekontroluje ty, které má na starosti, utrhnou se ze řetězu.
Takže já jednoznačně říkám: Senát má smysl, pokud v něm budou senátoři pracovat. A to já chci.

 

Jak se vyrovnáte s argumentem, že je Senát zbytečně drahý?

Loni stál provoz senátu každého z nás 35 korun. Je to za kontrolu poslaneckého sněmovny, prezidenta a řady dalších složek státu hodně? To si opravdu nemyslím.

 

Zkuste tedy říct, proč je Senát důležitý.

Je to brzda v systému rozdělení moci. Z dějepisu všichni známe orientální despocie nebo středověké absolutistické monarchie, ani jednou z toho nebylo nic dobrého. Moc se nemá koncentrovat v rukou malé skupinky nebo jednotlivce, ale má se dělit, jak psal už v 17. století Montesquieu a Locke. u nás to je moc zákonodárná, výkonná a soudní. A ty se navzájem kontrolují. Senát je jednou z takových klíčových pojistek demokracie.

 

To zní hrozně obecně – pojistka demokracie, brzda moci. Máte nějaké konkrétní příklady, kdy senát jako pojistka zafungoval?

Význam Senátu jsme viděli v době opoziční smlouvy, kdy nejsilnější hráči chtěli ohnout pravidla ve svůj prospěch. Senát se vzepřel nákupu grippenů za 90 miliard, čímž si ušetřil na svůj provoz na nějakých 250 let. Senát byl také tím, kdo zarazil nemravné daňové prázdniny pro hazardní a loterijní firmy. Nemluvě o tom, že když padne vláda a rozpustí se sněmovna, neměl by kdo přijímat zákony.

 

Vraťme se k Vám. S čím kandidujete, co chcete prosazovat?

Už jsem to naznačil, hodně půjde o region a lidi v něm. Chci, aby se co nejvíce zvětšovaly příležitosti ke vzdělání, pracovnímu uplatnění, podnikání. Máme tu např. horníky, kteří přicházejí o práci a možnosti v regionu je jistě zajímají.
Nejlépe se orientuji v oblasti školství a vím, co mě jako ředitele školy trápí. Proto bych rád upravil školský zákon. Konkrétně jde o právní postavení škol – školy by měly fungovat jako školské právnické osoby, neboť by jim to přineslo více samostatnosti. Další moje snaha v oblasti školství by směřovala ke snížení počtu vyučovacích hodin, zjednodušeni správního řízení či k rušení některých škol – byť to poslední je v kompetenci zřizovatelů.

 

Pod Vaší kandidaturou je podepsáno větší množství stran. Jak si vysvětlujete tak širokou podporu?

Navazujeme na Volbu PRO! Teplice – úspěšné hnutí, za které jsem v zastupitelstvu města. Volba PRO! Teplice je unikátní uskupení, ve kterém si zapojené strany uvědomily, že když chceme změnit město, musíme spojit síly a domluvit se. Teď, po úspěšné spolupráci, byla taková dohoda snazší. Moc si vážím toho, že se tolik – programově hodně rozkročených! – stran shodlo na tom, že právě já budu náš okres nejlépe reprezentovat.

 

Proti Vám nicméně stojí silný soupeř – senátorský matador Jaroslav Kubera. Není přeci jen troufalé vyzvat na souboj někoho, kdo tu třikrát za sebou vyhrál?

Já bych tomu spíš říkal zdravá konkurence. Nerad bych se nějakého dřívějšího kandidáta dotkl, zdálo se mi ale, že všichni už tak nějak předem kapitulovali a vlastně ani nečekali, že mohou vyhrát. Pan Kubera tak dosud neměl rovnocenného soupeře, který by ho vystavil nutnosti obhájit svou práci a argumentovat.
A pak si myslím, že člověk by ve veřejné funkci neměl být moc dlouho. Osmnáct let na jedné židli je hodně pro kohokoli. Pan Kubera si na svou funkci už příliš zvykl – a to není nikdy dobře.

 

Co budete dělat ve funkci senátora lépe?

Mluvil jsem taky o tom, že senátor má být spojka do regionu. Otevřu svou kancelář na přístupném místě, osobně v ní budu k zastižení, abych s lidmi řešil jejich potíže. Nabídnu v ní také bezplatné právní poradenství.

 

Na závěr se nemohu nezeptat, jaký výsledek senátních voleb na Teplicku očekáváte?

Kdybych nešel vyhrát, nešel bych do toho vůbec. Takže já očekávám druhé kolo s panem Kuberou, ve kterém ho porazím. Koneckonců, lidé mě podporují – na internetu mi lidé přispívají na kampaň ve velkém.

Zpět na výpis článků