Zdeněk Bergman se narodil v Teplicích, jeho rodina pochází z Mošnova. V okolí rodné obce navštěvoval základní devítileté školy Bukovice (1965–1969), Hradiště (1969–1970) a Kostomlaty pod Milešovkou (1970–1974). V letech 1974–1978 absolvoval Gymnázium Teplice. Od roku 1978 do roku 1983 studoval učitelství matematiky a zeměpisu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Tamtéž v roce 1988 v rámci postgraduálního studia získal titul doktor přírodních věd. Hovoří anglicky, rusky a německy.

Od roku 1983 (s přestávkou povinné prezenční vojenské služby) učí na Gymnáziu Teplice, největším gymnáziu v okrese. V roce 1992 uspěl v konkurzu na ředitele školy a místo obhájil i v dalších výběrových řízeních, takže je ve své funkci nepřetržitě od roku 1992. Pod jeho vedením se škola významným způsobem rozšířila (o budovy B a C a sportovní areál s bioparkem) a získala četná ocenění.

Politicky je aktivní jako zastupitel hnutí Volba pro Teplice. 

Zdeněk Bergman je ženatý, má jednu dceru a tři vnoučata.

Důležité milníky mého života

Dětství v Českém středohoří

Srpen 16, 1959

Dětství v Českém středohoří

Narodil jsem se v srpnu 1959 v Teplicích. Dětství jsem strávil v Mošnově pod Milešovkou, do školy jsem chodil v Bukovicích, Hradišti a Kostomlatech.

Gymnázium Teplice: Osudové setkání

Září 1, 1974

Gymnázium Teplice: Osudové setkání

Poprvé jsem na teplické gymnázium přišel v září 1974, o necelé čtyři roky později jsem maturoval (fotografie je z maturitního tabla). Přestože vládla tuhá normalizace a tomu odpovídající vedení školy, bylo to pro mě hodně směřující období: Právě tehdy jsem se rozhodl, že chci být učitelem a že se do té budovy chci jednou vrátit.

Promuji v Karolinu

Červen 24, 1983

Promuji v Karolinu

Od 1978 do roku 1983 jsem studoval učitelství matematiky a zeměpisu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Tamtéž jsem v roce 1988 v rámci postgraduálního studia získal titul doktor přírodních věd.

Za katedrou

Září 1, 1983

Za katedrou

Ještě s mokrým inkoustem na diplomu se vracím na teplické gymnázium, tentokrát v roli učitele. Jako zelenáč jsem určitě dělal spoustu chyb. Přesto věřím, že se mi těch několik generací studentů podařilo nakazit nadšením.

Ředitelem školy

Září 1, 1992

V dvaatřiceti jsem se stal nejmladším ředitelem gymnázia. Mnozí to možná vnímali jako troufalost, pro mě to byl závazek a odpovědnost. Tím spíš, že jsem navazoval na kolegu Fišera, který školu doslova proslunil.

Na vrcholech hor

Srpen 12, 2013

Na vrcholech hor

Už od 80. let sbírám výstupy na nejvyšší vrcholy všech horopisných celků bývalého Československa a také nejvyšší hory všech evropských států. Výzvou pro mě jsou ale i hory na jiných kontinentech. Na fotografii právě procházíme Chilkoot Trail na Aljašce.

Žením se

Srpen 16, 2014

Žením se

Po mnoha letech společného soužití si beru svou ženu Pavlu.

Vstup do komunální politiky

Říjen 11, 2014

Vstup do komunální politiky

Jsem zvolen zastupitelem v Teplicích.

Pod náporem nenávisti

Duben 8, 2016

V krátkém sledu jsem obdržel asi 30 e‑mailů s výzvou, abych vyloučil studentku, nosící do školy šátek zakrývající vlasy, tzv. hidžáb. Odmítl jsem to jako nesmysl a studentky se zastal. Mé veřejné prohlášení, které jsem publikoval na Facebooku, zaujalo řadu lidí i médií. Zpráv na sociálních sítích i e-mailem jsem pak dostal stovky, v drtivé většině šlo ale o zprávy podporující.

Kandiduji do Senátu

Duben 3, 2018

Kandiduji do Senátu

Kandiduji do Senátu. Postoupil jsem do druhého kole, ve kterém mě předstihl Jaroslav Kubera.

Kandiduji v doplňovacích volbách

Březen 27, 2020

Smutné okolnosti způsobily, že ani ne po dvou letech jsou senátní volby vyhlášeny znovu. Svou opětovnou kandidaturu vnímám jako závazek ke svým více než 7000 voličům z roku 2018.